im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu

ul. Żwirki i Wigury 3, 98-200 Sieradz, tel. 43827-14-25

GodłoPowiat
Dzisiaj jest: 13 Sierpnia 2020    |    Imieniny obchodzą: Diana, Hipolit, Maksym

Jagiellończyk w krainie tysiąca jezior ...

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu uczestniczyli w kolejnym zagranicznym wyjeździe w ramach programu Erasmus + “Healthy Town”.  Tym razem celem  podróży była malownicza Finlandia w której młodzież spotkała się z rówieśnikami z Francji (wyspa Reunion), Hiszpanii i Finlandii.

Tematem przewodnim międzynarodowej współpracy był “Taniec i muzyka”. Młodzież swoją przygodę w Joensuu rozpoczęła od prezentacji krajów, sportowców, kompozytorów oraz tańców narodowych. Nie zabrakło też tradycyjnych przysmaków charakterystycznych dla danego państwa.  Podczas tygodniowej współpracy, uczniowie uczestniczyli w grze terenowej, biegu na orientację i “chaos game”. Poznali tajniki gry w baseball oraz wspólnie z partnerami projektowymi odtańczyli polskiego “Poloneza”, fińską “Letkajenkkę”, katalońską “Sardanę” i kreolską “Maloyę”.  Dopełnieniem współpracy była nauka gry na “Kantele”, fińskim instrumencie ludowym.

Spotkania międzynarodowe, to również okazja do pokonywania wyzwań sportowych i przezwyciężania własnych słabości. Tym razem uczniowie zmierzyli się z górzystym, dwudziestokilometrowym odcinkiem w Narodowym Parku Koli, zdobywając jego najwyższy szczyt, Ukko Koli. W czasie dwudniowego wyzwania, uczestnicy zmagali się z ciężkimi plecakami, ekstremalnymi warunkami, wysoką temperaturą, która zaskoczyła nawet gospodarzy, samodzielnym gotowaniem posiłków na kuchence turystycznej. Dużą atrakcją dla wszystkich uczestników marszu, była noc spędzoną w namiotach nad brzegiem jeziora, tradycyjna fińska sauna i orzeźwiająca kąpiel w jeziorze. Dzień pełen atrakcji, zakończyło wspólne śpiewanie piosenek przy ognisku. Międzynarodowa wymiana była również okazją do poznania fińskiego systemu edukacji, nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń oraz podniesienia kompetencji językowych, oficjalnym językiem projektu jest język angielski.

Naszą szkołę reprezentowali: Jowita Królikowska, Agata Kolanus oraz uczniowie klas pierwszych: Natalia Świniarska, Aleksandra Fryncel, Emilia Powałka, Zuzanna Mielnik, Natalia Jackowska, Jan Świątek - Szokalski. Uczniowie stwierdzili jednogłośnie, że ten wyjazd na długo pozostanie w ich pamięci. We wrześniu kolejna mobilność, tym razem młodzież pojedzie do Hiszpanii.

003.jpg 004.jpg 005.jpg 006.jpg 008.jpg 010.jpg 011.jpg 012.jpg 013.jpg 014.jpg 016.jpg 017.jpg 018.jpg 019.jpg 020.jpg