Dzisiaj jest: 20 Października 2019    |    Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Webinar z Panem Mateuszem Górką - specjalistą ds wdrożeń/trenerem programowania w PixBlocks

15 października 2019 roku, odbyło się w  naszej szkole kolejne wydarzenie związane z Europejskim Tygodniem Kodowania 2019.

Klasa 1a, podczas zajęć z informatyki prowadzonymi przez Panią Marlenę Krukowską, brała udział w spotkaniu online - webinarze.
Pan Mateusz Górka - specjalista ds wdrożeń i trener programowania PixBlock wprowadził uczniów w świat kodowania blokowego.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani zajęciami, zainspirowani omawianymi przykładami i pod kierunkiem prowadzącego wykonywanymi ćwiczeniami samodzielnymi.Na koniec zajęć grupy zaprogramowały samodzielnie gry  "w stylu Mario".
Aplikacja PixBlock stworzona przez pracowników naukowych Uniwersytety Adama Mickiewicza w Poznaniu to świetne narzędzie do nauki programowania blokowego oraz tekstowego Python.

Mamy nadzieję, że uczniowie klasy 1a i innych klas, którzy na zajęciach z informatyki zapoznają się z tą aplikacją będą kontynuowali swoją programistyczną przygodę również samodzielnie w domu.

Na stronie PixBlocks można znaleźć dodatkowe informacje dotyczące konkursów, szkoleń oraz pobrać bezpłatną aplikację.

Przypominamy, że w ubiegłym roku szkolnym trzech uczniów naszej szkoły zdobyło tytuł Laureta w Ogólnopolskich Szkolnych Mistrzostwach w Programowaniu. Mamy nadzieję, że w bieżącym roku szkolny również dużym zainteresowaniem będzie cieszył się konkurs PIX2019 Programming Challenge obejmujący swoim zakresem dzieci i młodzież nie tylko w Polsce.

14 października

14 października, jak co roku świętujemy "Dzień Nauczyciela". Nauczyciele dostają kwiaty i słodycze, które mają uzewnętrznić wdzięczność rodziców i uczniów za trud i zaangażowanie nauczycieli w wykształcenie i wychowanie naszego młodego pokolenia. Wszyscy życzą samych radości, spełnienia marzeń i sukcesów zawodowych. Dziękujemy!

Internetowy Konkurs Szachowy "SZACHMAKS"

W czwartek 10.10.2019 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka pod opieką pani Agaty Przybylskiej uczestniczyli w pierwszej edycji internetowego konkursu szachowego dla szkół „Szachmaks”
Szachmaks jest oryginalną koncepcją konkursu szachowego, która wykorzystuje technologie informatyczne. Konkurs wymaga umiejętności grania w szachy. Nie trzeba mieć kategorii ani rankingu szachowego, żeby w nim uczestniczyć. Stanowi przede wszystkim intelektualną rozrywkę w formie internetowego quizu lub gry. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych od klasy 2, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z podziałem na kategorie wiekowe w każdym roczniku.
Zadaniem konkursowym uczestników było samodzielne rozwiązywanie dopasowanych do wieku 24 zadań lub pytań szachowych.
W konkursie wzięli udział uczniowie, którzy na co dzień są pasjonatami gry w szachy i uczestniczą w kółku szachowym prowadzonym przez pana Ireneusza Marciniaka.
Konkurs upłynął w miłej atmosferze i teraz czekamy na wyniki.

W dniu 22 października 2019 roku uczniowie będą zmagać się z zadaniami Królowej Nauk, czyli zadaniami z matematyki.

Europejski Tydzień Kodowania - "Bawimy się kodując roboty"

7 października 2019 roku dołączyliśmy do społeczności Europejskiego Tygodnia Kodowania.

Pani wicedyrektor Jowita Królikowska oraz Pani Marlena Krukowska zorganizowały wydarzenie: "Bawimy się kodując roboty. Wsparła nas Pani Joanna Wójciak - konsultantaka z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu.

Z pomocą uczniów klasy 2d i 1c poznawaliśmy roboty firmy Clementoni, Robota Lofi, ScottieGo, LightBot i inne zabawy i gry planszowe wprowadzające uczniów w arkana algorytmiki i programowania blokowego.
Dodatkowo świetnie bawiliśmy się kodując i rozszyfrowując informacje z wykorzystaniem kodów QR i szyfru masońskiego.

W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania podczas lekcji informatyki nadal będziemy kodować roboty Laboratorium edukacyjnego Clementoni oraz poznamy aplikację PixBlocks, narzędzie do programowania blokowego lub tekstowego Python, zaprojektowaną przez pracowników naukowych z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

F O T O R E P O R T A Ż   -  kliknij

Sukces w IX Konkursie „Historia i dzień dzisiejszy polskiego spadochroniarstwa”

27.09.2019 w PBP w Sieradzu odbył się IX Konkurs  „Historia i dzień dzisiejszy polskiego spadochroniarstwa" zorganizowany przez sieradzki oddział Związku Polskich Spadochroniarzy, który w ten sposób świętował  Dzień Spadochroniarza ,obchodzony 23 września – w rocznicę powołania 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w 1941 roku w Szkocji. Celem konkursu było również upamiętnienie 75 rocznicy udziału  polskiej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiegow  operacji  "Market -Garden" przeprowadzonej we wrześniu 1944 r.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 11 dwuosobowych zespołów z trzech szkół ponadgimnazjalnych powiatu sieradzkiego.

Z pytaniami konkursowymi najlepiej poradzili sobie uczniowie naszej szkoły. Zespół w składzie:

Daria Stefaniak i Klaudia Kozakowska zajął I miejsce,  natomiast II miejsce zajęli Bartłomiej Brzostowski i Kajetan Majdański. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowy puchar i nagrody książkowe.

Po zakończonym konkursie uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom walczącym o niepodległą Polskę w latach 1918-1921 i 1939-1945 obok kościoła garnizonowego.

fot. Tomasz Oszczęda