I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu

ul. Żwirki i Wigury 3, 98-200 Sieradz, tel. 43827-14-25

GodłoPowiat
Dzisiaj jest: 18 Kwietnia 2021    |    Imieniny obchodzą: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Wywiad z Rafałem Spętanym

1. Jak to się stało, że jesteś redaktorem naczelnym gazetki szkolnej?

Nie planowałem takiego zaangażowania w tworzenia gazetki. Na pierwsze spotkanie przyszedłem z myślą o napisaniu kilku ciekawych artykułów na temat samorozwoju, gdy jednak zdecydowaliśmy się wybrać redaktora naczelnego, spontanicznie zgłosiłem swoją skromną kandydaturę i szczęśliwie zostałem wybrany.


2. Zdradzisz nam, skąd pomysł na nazwę gazetki?

Nazwa gazetki jest wynikiem „burzy mózgów”, jaką nasza redakcja przeprowadziła przed wydaniem pierwszego numeru. Pragnęliśmy, aby tytuł nawiązywał do naszej szkoły i pasował do gazetki szkolnej. Z kilku propozycji wybraliśmy właśnie „Jagieniusa”.

 


3. Czy mógłbyś opowiedzieć o jakiejś śmiesznej sytuacji, która wydarzyła się podczas tworzenia gazetki szkolnej?

 

Śmiesznych sytuacji podczas tworzenia naszej gazetki nie brakuje. Wynika to m.in. ze świetnej atmosfery współpracy. Zdarzają nam się pomyłki, których staramy unikać. Po wydaniu i rozprowadzeniu gazetki nie jesteśmy już niestety na nie żaden sposób wpłynąć zatem nie pozostaje nam nic innego, jak pośmiać się z własnych błędów.


4. Co skłoniło Cię do wzięcia udziału w olimpiadzie?

Do wzięcia udziału w Olimpiadzie Innowacji Technicznych skłoniła mnie czysta chęć sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. W pierwszej klasie dowiedziałem się o tej olimpiadzie i już wtedy postanowiłem wziąć w niej udział. Pomimo sukcesu nie „spocząłem na laurach” i wystartowałem również w zeszłym roku. Przygotowanie każdego kolejnego projektu jako pracy konkursowej przynosi mi nowe doświadczenia, co pozwala na budowę coraz doskonalszych urządzeń i realizację pomysłów pojawiających się w mojej głowie. Uważam, że udział w każdej z olimpiad przedmiotowych jest bardzo dobrym pomysłem. Nawet jeżeli nie uda nam się osiągnąć wysokich lokat, zawsze pozostaje nam wiedza, którą możemy wykorzystać np. na egzaminie maturalnym.


5. Jak wyglądały Twoje przygotowania do olimpiady?

W moim przypadku przygotowania do Olimpiady Innowacji Technicznych polegały na wykonaniu i przygotowaniu dokumentacji pomysłu technicznego lub usprawnienia softwarowo-technicznego, które wprowadzałoby istotne zmiany w stosunku do aktualnie istniejących rozwiązań technicznych. W praktyce, w pierwszej edycji olimpiady zbudowałem konstrukcję wykorzystującą mięśnie pneumatyczne. Najtrudniejszym zadaniem było napisanie dokumentacji, która zawierała dokładny opis konstrukcji oraz teoretyczne rozważania na temat samych mięśni pneumatycznych i ich wykorzystania.


6. Co powiesz chętnym do udziału w olimpiadach? Masz dla nich jakieś rady?

Przede wszystkim: spróbujcie koniecznie! To może być wasza szansa! Dzięki olimpiadom nie tylko zyskacie bardzo cenną wiedzę i doświadczenie, ale również nauczycie się samodzielnego zdobywania wiedzy, samodyscypliny, która będzie wręcz nieoceniona w przyszłości. Rozwiniecie swoje zainteresowania, a przede wszystkim możecie uzyskać indeksy na upragnione uczelnie oraz zwolnienie z egzaminu maturalnego. Bądźcie oczywiście nastawieni na ogromną pracę, która was czeka, jednak jest ona tego warta! Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, pytajcie swoich nauczycieli, jestem pewien, że wam pomogą.


7. Co jest dla Ciebie motywacją w dążeniu do wyznaczonych sobie celów?

Początkowo największą motywacją było dla mnie współzawodnictwo. Później zrozumiałem jednak, że najlepszym przeciwnikiem dla mnie jestem ja sam. To kolejne zwycięstwa w walce z własnymi słabościami, lenistwem i pomyślne pokonywanie kolejnych przeciwności są dla mnie największą motywacją. Musi ona wypływać z nas samych, wtedy jesteśmy w stanie osiągnąć najwięcej.


8. Nauka to dla Ciebie przyjemność czy obowiązek?

Nauka jest dla mnie zazwyczaj przyjemnością, chociaż zdarzają się oczywiście takie momenty, kiedy robię coś, bo po prostu muszę. Ze wszystkiego, czego się uczę, staram się wyciągnąć coś dla siebie, co może przydać mi się w przyszłości.


9. Czym się interesujesz? Jak zrodziło się to zainteresowanie?

Interesuje mnie praktycznie wszystko, co związane z technologią - od programowania, tworzenia grafiki komputerowej i stron internetowych po budowanie konstrukcji mechanicznych i elektronicznych. Ostatnio zainteresowała mnie również ekonomia. Moje zainteresowania zrodziły się przede wszystkim dzięki mojemu wujkowi, który zaszczepił u mnie pasję do elektroniki i informatyki.


10. Jak Twoje osiągnięcia i zajęcia wpływają na życie towarzyskie? Masz dużo wolnego czasu dla znajomych i rodziny?

Wymaga to trochę organizacji, ale staram się pogodzić ze sobą naukę i pracę z rodziną i przyjaciółmi. Bardzo ważny jest dla mnie kontakt z innymi, wymiana poglądów i dyskusje. Często pojawiają się dzięki temu nowe pomysły i podejmujemy lepsze decyzje.


11. Czy Twoim zdaniem nasza szkoła jest wyjątkowa? Jeśli tak to dlaczego?

Nasza szkoła niewątpliwie jest wyjątkowa. Nigdzie indziej nie spotkałem się z tak doskonałą atmosferą: zarówno do nauki, jak i do nawiązywania nowych znajomości i życia towarzyskiego. Poznałem tutaj mnóstwo bardzo interesujących osób z tysiącami świetnych pomysłów, które mogliśmy wspólnie zrealizować.

        

Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

Licznik odwiedzin

Dzisiaj309
Wczoraj308
W ciągu tygodnia2906
Razem1169710

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka
Żwirki i Wigury 3, Sieradz
Tel.  (43) 827 14 25;  501 192 842

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

003.jpg 004.jpg 005.jpg 006.jpg 008.jpg 010.jpg 011.jpg 012.jpg 013.jpg 014.jpg 016.jpg 017.jpg 018.jpg 019.jpg 020.jpg